WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada.
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Kanada’da Maaşlı Sertifika / Diploma Programları

“Eğitim Hakkında Konuşan Adam” Kerem Öziş bugün sizlere, Kanada’daki CO-OP (Maaşlı sertifika veya diploma) programlarından bahsettim. Bu programlara İngilizce bilmeseniz de katılabilirsiniz; Dil eğitimi ve sertifika/diploma olacak şekilde programınızı düzenleyebiliriz. Aklınıza takılan her şey için benimle irtibata geçebilirsiniz ve birlikte size en uygun eğitim fırsatını seçebiliriz!

Herkese merhabalar ben “Eğitim Hakkında Konuşan Adam Kerem Öziş” bugün sizlere Kanada’daki CO-OP programlarıyla ilgili detayları sunmaya çalışacağım.

Arkadaşlar Kanada’daki bu CO-OP olarak adlandırdığımız program aslına bakarsanız açılımı maaşlı sertifika veya diploma programı olarak adlandırabiliriz.

Bu maaşlı diploma programları sertifika programlarının içerikleri ise şu şekilde oluyor. Sertifika programları süre olarak 26 haftadan 92 haftaya kadars ürebilmektedir. Hatta bazı sertifika programlarına 26 48 yılda 60 hafta olacak şekilde değişkenlikler de gösterilmektedir.

Bununla birlikte diploma programlarında ise süre 52/60/92 hafta olacak şekilde yine farklılık göstermektedir. Aslında bakarsanız hem diploma, hem de sertifika programının süre haricinde çok fazla içerik bakımından farklılıkları bulunmaktadır. Bu sertifika ve diploma programlarında, program tipleri genelde şu şekilde oluyor;

Service Excellence for Business Diploma or Certificate, Service Excellence for Business Diploma or Certificate, Communication and Service Essentials Diploma or Certificate, Sales Marketing Diploma or Certificate, Healthcare Administration Diploma.

Burada beş tane saydığım dördünde hem diploma ve sertifika programı varken sonuncusunda sadece diploma programında mevcut olmaktadır. Bununla birlikte programlara kabul edebilmeniz için mutlaka ama mutlaka, en azından liseden mezun olmanız gerekiyor. Bununla birlikte programa bağlı olacak şekilde B1 ya da B2 seviyede bir İngilizceye ihtiyacınız var.

Şayet İngilizce konusunda yeterli düzeyde değilseniz, bu da sizin için bir engel değil arkadaşlar, çünkü okullar kendi İngilizce programlarını sunmaktalar ve dil eğitimi + diplomaya ya da sertifika programı alacak şekilde programınızı düzenleyebilirsiniz yani bir kombinasyon oluşturmanız mümkün.

Gelelim programların ücretlerine, 5000 Kanada doları ile 9000 Kanada doları arasında ücretlendirmeler değişkenlik göstermektedir. Bunlarla ilgili içerikleri bizlerle irtibata geçmeniz durumunda, daha detaylı bir şekilde anlatmak ya da kişiye göre düzenlemenin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgileri sunmamız mümkün olacaktır.

CO-OP programının en güzel özelliklerinden biri ise, direkt programlara başlayan öğrencilerin yasal çalışma hakkının olmasıdır. Katılacakları program süresine göre de sürenin yarısı teorik eğitim okul eğitimi, ya da diğer yarısı da staj eğitimi olacak şekilde şekilleniyor.

Bununla birlikte teorik eğitim süresinde sizin çalışma hakkınız askında part-time oluyor arkadaşlar, fakat staj döneminde ise full-time çalışma hakkınız mevcut olmaktadır. Ancak bu CO-OP programının bu şekilde güzel detayları olduğu gibi bir de dezavantajı var, bu dezavantajı ise program sonrasında kalabilme imkanın maalesef mevcut olmuyor.

Yani bir community college’de siz programa katıldıktan sonra eğitiminizi bitirdikten sonra Kanada hükümeti size çalışma izni veriyor. Fakat bu programlarındaki diploma sertifika programlarında maalesef bif çalışma izni sunulamıyor.

Fakat nasıl kalabilirsiniz? evet belki iş bulabilirsiniz ya da farklı bir opsiyona yönelebilirsiniz ama burada şunu söylemem bence çok doğru olacaktır, staj eğitimi zaten alacağınız için programın ikinci yarısındaki kısımda bu staj eğitimi süresinde eğer kendinizi kanıtlayabilirseniz belki de staj yapmış olduğunuz şirkette iş yerinde full-time olarak bir pozisyona geçme şansınız olabilir. Bu durumda şirket size sponsor olur ve çalışma hakkı alarak Kanada’da kalabilir ve hayatınızı sürdürebilirsiniz.

Hatta ileriki eğitimlerinize de orada devam etme şansınız olabilir.

Arkadaşlar bugün olabildiğince sizlere Kanada’daki CO-OP programını anlatmaya çalıştım. Umarım bu bölümde detaylı şekilde anlatabilmişimdir ve anlaşılır olmuştur. Fakat eminim ki aklınıza takılan sorular olacaktır. Lütfen bizlere çekinmeden ulaşın. Çünkü herhangi bir danışmanlık ücreti almıyoruz. First Edumate ailesi olarak aklınıza takılan tüm soruları cevaplamaktan mutluluk duyacağız. Aklınıza takılan soruları dilerseniz YouTube yorum kısmına yazabilirsiniz. Bu videonun altına veyahut İnstagram adresimden @keremozisofficial ya da WhatsApp numaramdan bana ulaşabilirsiniz. Veyahut uzun uzadıya bir mail atmak istiyorsanız da info@firstedumate.com adresinden bize ulaşabilirsiniz ve aklınızdaki soruların hepsini bize iletmeniz mümkündür.

Videomu izlediğiniz için teşekkür ederim, daha nice videolarda sizlere farklı programlar, farklı ülkelerle ilgili bilgiler sunmaya çalışacağım. Beni desteklemeyi, arkadaşlarınıza önermeyi ve videolarımı beğenip bildirim kısmını açmayı lütfen unutmayın. Kendinize çok iyi bakın, hoşçakalın.

İlgili Yazılar

Yorum Bırak

Bilgi İstek Formu

Privacy Preferences
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.