WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada.
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Akdenizin İncisi Malta!

malta

Dunya haritasi üzerinde bir nokta gibi, ama tarih, kültür ve yenilikte devasa. Neresi mi ? Tabi ki Akdenizin incisi Malta !

316 kilometrekarelik alanı, megalitik tapınaklardan, efsanevi mağaralardan, ortaçağ zindanlarından, barok kiliselerinden, engebeli araziden, tepelerden ve vadilerden ve diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak büyüme kaydeden hareketli bir hizmet endüstrisinden her şeye sahiptir.

Bir zamanlar Akdeniz üzerinden ticaret yapmak için bir merkez ve güçlü yöneticiler için jeostratejik bir temel olan bugünün Malta’sı, teknolojik yeniliklerin en sonuncusunu sıcak bir şekilde benimseyen ve blockchain, yapay zeka ve oyun alanındaki gelişmelerin ön saflarında yer alan güçlü bir ada devletidir.

Akdeniz – Malta

Malta takımadaları, küçükten küçüğe, yarım milyondan az nüfusa sahip beş adadan oluşur. Adalar Akdeniz’in tam ortasında Sicilya ile sadece 93km kuzeyde ve Kuzey Afrika’da 288km güneydedir.

Malta en büyük adadır ve onu daha sessiz ve daha kırsal olan Gozo izlemektedir. Üçüncü ada olan Comino, daha çok turistik bir mekandır – bir otel ve toplam üç daimi sakin bulunmaktadır. Filfla ve Kemmunet’in ikisi de ıssız adalardir.

Malta’nın tarihi coğrafi konumundan derinden etkilenmiştir. Çok sayıda yöneticileri ve yerleşimcileri vardı, aralarında Fenikeliler, Romalılar, Kartacalılar, Araplar, Saint John Şövalyeleri, Fransızlar ve İngilizler. Adalar 1964’te bağımsızlığa kavuştu ve 1974’te Cumhuriyet oldu. Kamu yönetiminin, eğitiminin ve mevzuatının büyük ölçüde İngiliz sisteminin ardından hala güçlü bir İngiliz mirasınin bulundugunu soylemek hicte yanlis olmayacaktir.

2004 yılında Malta bir Avrupa Birliği Üye Devleti oldu ve 2008’de avroyu para birimi olarak kabul etti.

Kültürel bir kazan, Malta

İki farklı kıta arasındaki konumu ve dış etki tarihi, Malta’yı kendi benzersiz dili ve insanlarıyla kültürel bir eritme kabına dönüştürdü.

Malta aslina bakarsaniz harika bir karışımdir. İngiliz çalışma ahlakı, İtalyan mutfak becerileri ve zamanla gelişen Arapça bir aksan ile tanınırlar. Her nasil ki bir Bizans evi İngiliz telefon kulübesinin yanında hala duruyorsa ; bir Katolik Kilisesi Müslüman bir dinlenme yeri ile komşudur. Her hükümdar ve ziyaretçi, dünyada benzersiz olan bir nüfusa ve ülkeye bir iz bırakmistir.

Bugünün Malta’sı kültürel bir kazan olmaya devam ediyor. Gelişmekte olan bir hizmet endüstrisi beraberinde Malta’yı hızla evi olarak benimseyen ve onu geliştiren küresel bir göçmen topluluğunu da beraberinde getirdi.

Malta’nin dili

Malta’nın iki resmi dili vardır – Maltaca ve İngilizce. Nüfusun çoğunluğu birbirinin yerine konuşur ve tüm resmi belgeler her iki dilde de mevcuttur.

Maltaca Semitik kökenlidir ve türünün Latin alfabesinde yazılmış tek dilidir. Zaman geçtikçe İngilizce, İtalyanca ve Fransızca kelimeleri içeriyordu. Birçok dilbilimciyi şaşırtan bir dil ve bir çalışma konusudur.

İtalya ile güçlü bir bağlantı ve Malta’da gelişen bir İtalyan topluluğu sayesinde İtalyanca da yaygın olarak konuşulmaktadır.

Peki Malta da hangi egitimleri almam mümkün ?

Malta her ne kadar kucuk bir ada olsa da, aktiviteleri ve bunun disinda uzun suren yaz sezonu sayesinde, bircok ogrenci icin muthis eglenceli ve bir okadar da faydali egitimler sunmaktadir. Bunlarin basinda Malta da dil egitimi gelmektedir. Onlarca okulun bulundugu Malta da dil egitimi alirken bir yandan da dersler disinda arkadaslariniz ile sosyallesebilir ve bircok aktiviteye katilabilirsiniz. Bunun disinda Malta da univeriste egitimi ya da Master egitimi almak isteyen arkadaslari cok onemli firsatlarda beklemektedir, bunlarin basinda London School of Commerce Malta gelmektedir, Bu kurumda egitim almak isteyeceginize eminiz cunku sundugu programlari bitiren ogrenciler, Ingiltere universiteleri olan University of Suffolk ya da University of Bedfordshire den mezun olmaktadirlar. Hem daha uygun maliyetli hem de bunun disinda kaliteli egitimi ile size Ingiliz diplomasi sunan bu kurumda bircok ogrenci icin paha bicilemez bir firsattir.

Cokca dil okulunun olmasinda dolayi ozellikle kis aylarinda buyuk indirim imkanlari sunulmakta olup, bircok ulkeye nazaran daha uygun imkanlar ile dil egitiminizi Malta da almaniz mumkundur. Unutmayin ki 12 hafta ve uzerinde egitime kayit olan kisiler, yasal calisma hakkina sahip olup, egitimlerinin 12. Haftasindan itibaren calisma imkanina sahiptirler.

Eğitim için güvenli bir yer

Eğitim sırasında güvenlik ek bir endişe olmamalıdır. Malta, gerçekten önemli olan şeylere odaklanmanıza izin veren düşük bir suç seviyesine sahiptir. Gün ışığında yalnız yürürken yüksek bir güvenlik seviyesi vardır ve ayrıca gece boyunca yalnız yürürken de güvende hissedebilirsiniz. Hem yerliler hem de ziyaretçiler aynı güvenlik seviyelerine sahiptir.

Suç oranları, diğer gelişmiş ülkelerdekine kıyasla nispeten daha düşüktür. Adalar güvenlik açısından küresel olarak 44. sıradadır. Ayrıntılı güvenlik istatistikleri burada bulunabilir.

Yapacak çok şey var

Sayısız güneş ışığı sayesinde açık hava etkinlikleri için seçenekler bolca çalışır. Malta’da bir öğrenci olarak tırmanma, trekking, raket sporları, golf, yüzme, yelken, rüzgar sörfü, kano, dalış, abseiling, binicilik ve yamaç paraşütünün tadını çıkarabilirsiniz.

Maltalılar başkalarıyla etkileşime girmeyi sever. Kasaba veya köy meydanındaki bir kahve, bir veya iki tartışma için yerlilerle buluşmanın harika bir yoludur.

Malta’nın gece hayatı başlı başına bir kalabalıktır. St.Julian’ın bölgesi, öğrenciler için bir gece geçirmek için çok popüler. Valletta’nın birçok rahat bar ve restoranı, kulüplere çok düşkün değilseniz mükemmeldir.

Malta’da 2020 festivalleri ve etkinlikleri listesi

10 – 25 Ocak Valletta Baroque Festival
21 – 25 Subat Carnival
12 – 18 Nisan Easter Week
Tarih henuz belli degil Malta International Music Festival
12 – 14 Nisan Rock the South
24 Nisan – 5 Mayis Malta International Fireworks Festival
Tarih henuz belli degil Medieval Mdina
Tarih henuz belli degil Strawberry Festival
20 – 29 Mayis Mercedes-Benz Fashion Week Malta
30 April – 3 Mayis Lost and Found Festival
4 – 7 Haziran Earth Garden
19 – 20 Haziran Ghanafest
Tarih henuz belli degil Malta International Arts Festival
Tarih henuz belli degil Isle of Malta MTV Special
Tarih henuz belli degil Malta Jazz Festival
Tarih henuz belli degil Unite with Tomorrowland
30 Temmuz – 08 Agustos The Farsons Great Beer Festival
15 Agustos Feast of St Mary
Tarih henuz belli degil Glitch Festival
9 – 16 Agustos Summer Daze Malta
Tarih henuz belli degil Full Moon Med Festival
Tarih henuz belli degil Delicata Wine Festival
8 Eylul Victory Day Regatta
3 Ekim Notte Bianca
9 – 10 Ekim Birgu Festival
15 Ekim Rolex Middle Sea Race

Yaşam maliyeti

Malta, AB’deki en düşük yaşam maliyetlerinden birine sahiptir, ancak yüksek bir yaşam standardına sahiptir. Temel alacağınız Gozo’daki fiyatlar daha düşük.
Malta’nın ABD’den% 10 daha ucuz olduğu tahmin ediliyor. Tüketici fiyatları İngiltere’ye göre% 12 daha ucuz, kiralar ortalamada yaklaşık dörtte bir daha düşük. Toplu taşıma ücretleri de oldukça düşük bir fiyat etiketine sahiptir.

Diğer ülkelere göre güçlü bir artı, yapılacak gerçekten eğlenceli şeylerin tamamen ücretsiz olmasıdır. Hiçbir şey sahilde bir öğleden sonra ya da arkadaşlarınızla bir akşam Barbekü tarafından uzatılmış uzun bir sahil yürüyüş yenemez. Soğuk havalarda (norm değildir), sinemaya bir yolculuk sizi sadece 6,00 € geri alacaktır.

Ortalama 85m2’lik bir daire için elektrik, ısıtma, soğutma ve su gibi hizmetler yaklaşık 80 € civarındadır. Sınırsız veri ile 60Mbps internet, aylık 30 € aralığında fiyatlandırılır.

Yerel olarak satın almak istiyorsanız ve belirli bir diyet kısıtlamanız yoksa, bakkaliye ayda yaklaşık 200 € tutarında olacaktır.

25 yaşın altındaki öğrenciler için önde gelen bir sağlayıcı ile mobil planlar ayda 8,99 € ‘dan başlar.

Yorum Bırak

Teklif Formu

Icon
Privacy Preferences
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.