WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada.
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Almanya Üniversiteler

Almanya’da Üniversite Eğitimi

Almanya konumu itibariyle, Avrupa’nın tam merkezinde -kalbinde- yer almaktadır. Diğer bir deyişle dünyanın en istikrarlı bölgesinde yer almaktadır. 83 milyonu aşkın nüfusu ile Avrupa Birliği’ndeki (AB) en yüksek nüfusa sahip ülke konumundadır. Almanya, AB’nin kurucu devletlerinden biridir ve aynı zamanda lokomotif ülkesidir. Almanya Federal Cumhuriyeti, devlet politikaları gereği, uluslararası hukuka uymayı, insan haklarını korumayı ve uluslararası iş birliğini sürdürmeyi teşvik etmektedir ve güçlü bir şekilde desteklemektedir. Bu da Almaya’da üniversite öğrenimiz esnasında insan odaklı, güvenli ve yüksek refah seviyesinde bir hayatı siz öğrencilerimize garanti etmektedir.

Almanya’nın Yapısı ve Nüfus Dağılımı

Alman vatandaşlarının neredeyse yarısı, nüfusu 100.000’den fazla olan 80’i aşkın şehirde yaşamaktadır.  Büyük şehirlerde insan nüfusunun yığılmasını engellemek adına, nüfus çok dengeli ve planlı bir şekilde dağılmıştır. En büyük şehirleri Berlin (3,6 milyon nüfuslu), Hamburg (1,8 milyon) ve Münih’tir (1,5 milyon).  Modern, hareketli büyük şehirlerden, şirin küçük kasabalara kadar Almanya’daki tüm üniversite lokasyonlarında şehirlerin çok eskilere dayanan tarihini keşfedebilirsiniz. Orta Çağ’da eski şehir merkezlerini koruyan uzun duvarlardan ve surlardan, sıradan mahallelerde, 19. yüzyılın ilk günlerinden kalma ahşap küçük evlerin bulunduğu uzun sokaklara kadar, üniversite öğrenimiz esnasında keşfetmeniz için birçok benzersiz mekan sizleri bekliyor.

Kültürel Zenginlik

Diğer birçok ülkeyle karşılaştırıldığında, Almanya’da kamu tarafından finanse edilen çok sayıda kültür-sanat kurumu mevcuttur. Bu kültür-sanat kurumları ağı tüm ülkeye yayılmıştır. Almanya’da üniversite öğreniminize devam ederken yaklaşık 5.000 müzeyi ve 8.000 kütüphaneyi ziyaret edebilirsiniz. Bu benzersiz bir deneyimdir. Ayrıca bu deneyimi yaşama imkanına sadece büyük şehirlerde ve metropollerde değil, aynı zamanda kırsal alanlarda ve küçük şehirlerde de sahip olacaksınız.

Hem büyük hem de küçük şehirler, üniversite öğrencilerine zengin kültürel seçenekler sunar. Kamu yararı gözetilerek yapılan birçok kültür-sanat etkinliği de kamudan büyük ölçüde destek almaktadır. Düzenli olarak güncellenen etkinlik takvimleri, sergiler, konserler, festivaller, canlı performanslar, konserler, fuarlar, spor etkinlikleri ve sanatsal aktivitelerle doludur.  Oktoberfest gibi ünü artık dünya sınırlarını aşan geleneksel festivallerde geleneksel kostümlerle yapılan dansları izlemek, Berlinale (Uluslararası Berlin Film Festivali ), Documenta (Alman Sanat Festivali) gibi uluslararası festivallere katılmak ya da modern müzik festivallerinde en sevdiğiniz müzikle dans etmek, Almanya’daki üniversite öğrenimi sürecinizi unutulmaz bir deneyime dönüştürecektir.

Almanya’da tarihi 1.000 yıldan daha eski kaleler, sarayların ve şatoların yanı sıra, modern Bauhaus tarzı binalar veya gökdelenler yer alır. Eski ve yeninin benzersiz bir harmonisi mevcuttur. Dünya çapında 1.092 UNESCO Dünya Mirası Alanı’ndan 44 tanesi Almanya’da yer almaktadır. Almanyamimari alanında dünyanın ekol ülkelerinden birisidir. Bu alanda öncü olarak kabul edilen Bauhaus Üniversitesi Almanya’dadır.Almanya’da mimarlık alanında üniversite öğrenimi görebilmek büyük bir prestijdir

Almanya’nın “şairler ve düşünürler ülkesi” olarak görülmesi de boşuna değildir. Kant, Hegel, Adorno, Goethe, Heine ve Brecht’in yanı sıra Bach, Beethoven ve Brahms gibi dünyada felsefe, edebiyat, müzik, tiyatro gibi alanlarda çığır açmış, bunları bizzat şekillendirmiş sayısız sanatçılar, edebiyatçılar, ressamlar, filozof ve düşünürler bu ülkeden çıkmıştır.  Günümüzde de dünya çapında üne sahip Alman tasarımcılar, sanatçılar, oyuncular, müzisyenler ve sporcular ve alanlarında en etkili isimler olmaya devam etmektedirler. Almanya’da üniversite öğrenimiz esnasında siz öğrencilerimizin zevklerine hitap edecek bir alan bulmakta hiç zorlanmayacağınıza eminiz.

Yenilik ve Araştırmacı Bir Yapı

Almanya’da bilimsel araştırmalar ve yenilikler, Almanya’nın gelişimi ile eşgüdümlü bir şekilde devam etmiştir. Almanya’nın geçmişteki ve muhtemelen gelecekteki gelişimi de büyük ölçüde yenilikçi fikirlerle belirlenecektir. Arabalar ve hava yastığı, X-ray teknolojisi ve aspirin, bilgisayar, çip kartları ve MP3 dosya formatı gibi birçok çığır açan buluşun çıkış noktası da burası olmuştur. Dünyanın başka hiçbir ülkesinde Almanya’dakinden daha fazla patentli icat yoktur. Almanya’da üniversite öğreniminiz esnasında daha üniversitedeyken bile bu çığır açan buluşlardan bir tanesinin proje ekibinde yer alma fırsatı yakalayabilirsiniz. Almanya Üniversiteleri bu yenilikçi buluşların geliştirilmesinde uzun yıllardan bu yana en ön saflarda yer almaktadır.  Sanayi ve teknoloji kuruluşlarının devlet üniversiteleri ile çok yakın iş birliği ile çalışıyor olmalarının bunda payı büyüktür.

Almanya’da bilim ve araştırma-geliştirme faaliyetleri yüksek bir önceliğe ve aynı zamanda uzun yıllara dayanan bir geleneğe sahiptir.  Bilim ve araştırma artık Alman kültürünün bir parçası haline gelmiştir.  Ülkedeki en eski üniversite, 1386’da Heidelberg’de kurulmuştur.  Yaklaşık 650 yıllık köklü bir üniversite geleneğine sahip bir ülke olarak Almanya’da üniversite okumak siz öğrencilerimiz için çok cazip bir seçenektir. Üstelik yıllık 1000 Euro’yu bile bulmayan harç ücretleri ile bu anlamda benzersizdir (Baden-Württemberg eyaleti hariç).   Wilhelm Conrad Röntgen, Robert Koch, Max Planck, Albert Einstein, ChristianeNüsslein-Volhard ve HaraldzurHausen gibi 80’i aşkın Nobel Ödülü sahibi bilim adamının 70’den fazlası bu ödülleri sadece doğa bilimleri alanında ve tıp alanında almıştır. Bu da pozitif bilimlere verilen önemin bir önemli göstergesidir. Almanya,  devlet üniversitelerinin gücüyle bu anlamda dünyanın en iyi ve önde gelen ülkelerinden birisidir.

Göçmen Politikası Kozmopolit Nüfus Yapısı

Bugün dünyanın her yerinden gelen 10,6 milyon insan Almanya’da yaşıyor ve  toplam nüfusun yaklaşık yüzde 13’nü oluşturuyorlar. Almanya’nın göçmen kabul etme politikası detaylı bir şekilde planlanmış bir devlet politikası olarak yürütülmektedir.Almanya, Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından dünyada en fazla göçmen kabul eden ikinci ülkedir. Bunların içinde Türkiye’den Almanya’ya gelen insanlarda üst sıralarda yer alıyor. Bu da Almanya’daki üniversite öğreniminizde size birçok açıdan avantajlar sağlayacaktır.  Bu farklı milletler, kültürler ve dinler Almanya’da barış içinde bir arada yaşamaktadır. Almanya’da entegrasyon konusunda uzun yıllardır çok fazla çalışma yapılmıştır. Uzun yıllardır uygulanan göç politikalarının sonucunda Almanya entegrasyon konusunda dünyanın en başarılı ülkelerinden birisi olmuştur. Bunu bir devlet politikası olarak bilimsel araştırmalar ve bilimsel yaklaşımlar temelinde yapmaktadır. Almanya’da üniversite öğreniminiz esnasında bu ülkeye kolayca uyum sağlamanız için gerekli tüm çalışmaların yapıldığını ve tüm önlemlerin alındığını göreceksiniz. Dünyanın çeşitli ülkelerinden Almanya’ya üniversite öğrenimi için gelen öğrencilerin, bu ülkeye kolayca uyum sağlamaları ve entegre olmalarını sağlamak için her şey en ince ayrıntılarına kadar titizlikle hazırlanmıştır. Bu deneyimi yaşarken gördükleriniz eminiz sizleri de şaşırtacaktır. Neredeyse tüm Alman şehirlerinde, diğer ülkelerden kültür dernekleri vardır. Almanya kozmopolit ve hoşgörülü bir ülkedir. Almanya’da bazı yerlerde Türkiye’den bir şeyler keşfedeceğinizden emin olabilirsiniz. Bu da Almanya’daki üniversite öğreniminiz sırasında çok fazla anavatan özlemi çekmenize engel olacaktır. Bu başka hiçbir ülkede yaşamayacağınız bir avantajdır.

Ekonomik Güç

Almanya, Avrupa’nın en büyük ekonomisi ve dünyanın dördüncü en büyük ekonomisidir. Alman şirketleri 2018’de 1,3 trilyon Euro’nun üzerinde ürün ve hizmet ihraç etmiştir. Ayrıca 2018 ve 2019 yıllarında Türkiye’nin de en fazla ihracaat yaptığı ülke Almanya olmuştur. Almanya, Çin ve ABD’den sonra dünyanın en çok ihracat yapan 3. ülkesi ve Çin’in ardından en fazla cari fazlası olan ikinci ülke. Alman firmaları uluslararası arenada mükemmelliyetçilikleri ile tanınır. “Made in Germany” ibaresi kalite ile bütünselleşmiştir. Almanya güçlü ekonomisi, yüksek teknoloji ve kaliteli işgücü ile Avrupa’nın en büyük endüstrisidir. Almanya, nitelikli iş gücü, gelişmiş bir altyapı, büyük bir sermaye stoğu, düşük yolsuzluk düzeyi ve yüksek yenilikçilik seviyesinde istikrarlı bir sosyal pazar ekonomisine sahiptir. Alman iş kültüründe kurumsal hiyerarşi ve riskten kaçınma tavrı yaygındır. “Made in Germany” dünya çapında bir kalite damgasıdır. Almanya dünya çapında çok sayıda küresel markaya sahiptir: Mercedes (otomobiller, kamyonlar,otobüsler), BMW Group (otomobiller, kamyonlar), Audi (otomobiller), Bayer (çeşitlendirilmiş kimyasallar), Adidas (giyim / aksesuar) Allianz (çeşitlendirilmiş sigorta) BASF (çeşitlendirilmiş kimyasallar) Continental (otomotiv parçaları) Daimler (otomobiller, kamyonlar), Fresenius (tıbbi malzeme, sarf malzemeleri), Heidelberg Çimento (inşaat malzemeleri) Henkel (ev / kişisel bakım ürünleri), Linde (çeşitlendirilmiş kimyasallar), Merck (ilaç) Siemens (ortak, mühendislik), Volkswagen Group (otomobiller, kamyonlar)  vb. Almanya’nın en çok ihraccatını yaptığı ürün grupları ise otomobiller, makine ve ekipmanları, elektrikli makine ve ekipman, ilaç, teknik ve tıbbi cihaz, plastikler, plastik ürünler, uçak, uzay aracı ve parçaları, demir veya çelikten eşya, petrol dahil mineral yakıtlar ve demir çelik olarak öne çıkmaktadır. Tüm bu katma değeri yüksek ihracaat ürünleri üniversiteler ile yakın iş birliği içinde geliştirilmektedir. Üniversiteler bünyesindeki Ar-Ge merkezleri her yıl geliştirdikleri yeni ürünler ve aldıkları patentlerle bu tablonun ortaya çıkmasında en büyük paya sahiptir. Almanya’da üniversite öğreniminiz esnasında bu Ar-Ge merkezlerinin siz öğrencilerimize sunduğu tüm imkanlardan yararlanma fırsatını yakalayacaksınız. Daha öğreniminiz bitmeden birçok yerel ve uluslararası şirket ile temaslarınızı kurmuş hatta üniversitenizin bu şirketlerle ortak olarak sürdürdüğü araştırma-geliştirme falliyetlerinde bulunma şansınız olacaktır. Ayrıca Almanya ve küresel Alman şirketleri dünya çapında ticari ilişkiler geliştirdiğinden, Alman şirketleri uluslararası nitelikli uzman değişimini uzun zamandan beri teşvik etmektedir.

Siyaset

Federal Almanya Cumhuriyeti (FRG) bir parlamenter demokrasidir. 1949’da Federal Almanya Cumhuriyeti’nin mevcut anayasasıkabul edilmiştir. Bu anayasa , inanç özgürlüğü, ifade özgürlüğü ve hukuk önünde eşitlik gibi tüm insani temel hakları güvence altına almaktadır. Alman Demokratik Cumhuriyeti (DDR) ve Federal Almanya Cumhuriyeti’nin (FRG) yeniden birleşmesiyle, Ekim 1990’da Berlin Federal Almanya Cumhuriyeti’nin başkentiolmuştur.

Almanya siyasi olarak 16 federal eyalete bölünmüştür. Her federal eyaletin farklı bir siyasi bir yaklaşımı vardır (örneğin kültür ve eğitim alanlarında) . Bu nedenle, Almanya’daki üniversitelerdeki düzenlemeler ve koşulların birbirinden farklı olabilir.

Federal düzeyde tek tip standartlar olmasına rağmen, Almanya’daki eğitim sistemi merkezi olarak düzenlenmemiştir. Türkiye’dekine benzer bir merkezi yerleştirmeden veya YÖK benzeri bir kurumdan söz edilemez. Farklı federal eyaletlerin kısmen farklı üniversite yasaları ve yönergeleri vardır. Almanya’daki üniversiteler büyük ölçüde bağımsızdır. Bu nedenle kendi kabul ve başvuru koşullarını kendileri belirlerler. Yönetmelikler ve yönergeler tüm üniversiteler için aynı şekilde düzenlenmemiştir. Bu nedenle, başvurmak istediğiniz üniversitede geçerli olan koşullar başka bir üniversiteye göre farklılık gösterebilir. Bu noktada siz öğrencilerimiz için en uygun üniversitenin araştırılması konusunda her zaman bizleri yanınızda bulacaksınız.

Almanya’da Üniversite Başvurusu Yapmak İçin Gerekli Şartlar

Gerekli Almanca Seviyesi

Almanca Sınavlar Hakkında

 

ALMANYA ÜNİVERSİTELER

Bilgi İstek Formu

Privacy Preferences
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.