WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada.
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Çekya’da Üniversite Eğitimi

ÇEKYA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Eski adıyla Çek Cumhuriyeti olarak bilinen Çekya, Orta Avrupa’da yer alan ve oldukça zengin kültüre sahip olan bir Avrupa ülkesidir. Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri olan ve 1348 yılında kurulan Charles Üniversitesi’ne ülkenin başkenti olan Prag’da ev sahipliği yapmaktadır. Prag, Avrupa’da en çok ziyaretçi ağırlayan ve mimari yapıları ile tarih kokan bir şehir olup, dünyanın dört bir yanından turistlerin ilgisini çekmektedir. Çekya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencileri oldukça köklü bir eğitim geçmişi ve prestijli üniversitelerde eğitim alma fırsatı beklemektedir.

Çekya’nın yaklaşık nüfusu 11 milyondur ve 2004 yılından itibaren Avrupa Birliği ülkeleri arasında yer almaktadır. Çek Cumhuriyeti’nde üniversite okumak isteyen öğrencilerin en büyük avantajlarından biri ise ülkenin ana dili olan Çekçe eğitim dışında, üniversitelerin ingilizce dilinde de eğitim veriyor olmasıdır. Okumak istediğiniz popüler bölümlerin hemen hemen hepsi ingilizce dilinde de sunulmaktadır.

Çekya’da en çok tercih edilen üniversiteler arasında Prag’da yer alan Çek Teknik Üniversitesi, Prag Ekonomi üniversitesi, Charles üniversitesi ve Çek yaşam Bilimleri üniversitesi gelmektedir. Tüm bu üniversiteler Çekya’nın en eski ve devlet üniversiteleridir. Prag dışında da Brno şehrinde bulunan Masaryk Üniversitesi öğrencilerin tercih ettiği bir diğer üniversite arasındadır.

Prestijli üniversiteleri dışında aynı zamanda Çekya’nın Türkiye’ye yakınlığı da Türk öğrencileri bu ülkede eğitim almaya çekmektedir ve oldukça cazip kılmaktadır.

Neden Çek Cumhuriyeti?

Diploma Tanınırlığı

Yüksek Öğretim Kurumu yani YÖK’ün tanımakta olduğu 5 farklı ranking kuruluşunun bulunduğu listelerde, dünya üzerinde yer alan en iyi ilk 1000 üniversite arasında Çek Devlet üniversiteleri de bulunmaktadır. Bu sayede bu üniversitelerde aldığınız eğitim sonrasında rahatlıkla Türkiye’ye döndüğünüz zaman denklik için başvuru yapma imkanınız olacak ve denklik kaygınız ortadan kalkacaktır.

Avrupa Birliği Diploması

Eğitim hayatınız bittikten kendinize farkındalık kazandırmak ve rakiplerinizin bir adım önüne mi geçmek istiyorsunuz? Tam bu noktada Çekya’daki üniversitelerden elde ettiğiniz diploma sayesinde Avrupa Birliği diplomasına sahip olacak, rahatlıkla avrupa’daki kurumlara CV’nizi bırakarak iş arayabileceksiniz.

Sınavsız Üniversite

Çek Cumhuriyeti’nde eğitim almak için Türkiye’de yapılan ÖSYM sınavlarına girme zorunluluğunuz yoktur. Lise’den mezun olan adaylar lise diploma ve transkripti ile istedikleri bölüme başvuru yapabilmektedir.

Maliyetler Hakkında

Çek Cumhuriyeti her ne kadar Avrupa Birliği’ndeki ülkeler arasında yer alsa da, diğer ülkelerden farklı olarak kendi para birimi olan Çek Korunasını kullanmaktadır. Bu durum da öğrencilere eğitim ve yaşam maliyetleri açısından çok önemli bir avantaj sağlamaktadır. Türkiye’deki üniversiteler ile karşılaştırma yapıldığında dahi çok daha uygun ücretlerle eğitim alabilirsiniz.

Ücretsiz Eğitim

Çekya’da alacağınız ingilizce eğitimler her ne kadar yıllık eğitim ücretine tabi olsa da bu ülkede ücretsiz eğitim alma imkanınız da bulunmaktadır. Çek Cumhuriyetin’de eğitim almak isteyen öğrenciler, eğitim dilini Çekçe seçtikleri taktirde herhangi bir eğitim ücreti ödemeden 3 yıl boyunca eğitim alma imkanına sahip olmaktadırlar.

Schengen Birliğinde Serbest Dolaşım

Çek Cumhuriyetinde aktif bir şekilde eğitim aldığınız ve öğrenci olduğunuz sürece Çekya sınırları içerisinde sıkışıp kalmak zorunda değilsiniz. Aktif olarak uluslararası öğrenci olarak oturumunuz olduğu taktirde Avrupa Birliği ülkelerine vizesiz bir şekilde giriş çıkış yapabilir, boş zamanlarınızı değerlendirmek için arkadaşlarınızla Avrupa Gezileri için planlar yapabilirsiniz.

Çekya’da İngilizce Hazırlık Eğitimi

Lisans eğitim dillerini İngilizce olarak okumak isteyen öğrencilerin ingilizcesi yeterli değil veya uluslararası bir ingilizce skoru yoksa endişelenmelerine gerek yoktur! Çek Üniversitelerinin İngilizce Hazırlık programlarına kayıt yaparak 1 yıl boyunca ingilizce hazırlık eğitimi alabilir, ingilizcenizi üniversite eğitimi almak için istenen akademik düzeye çıkartabilirsiniz.

Popüler Bölümler

Çek Cumhuriyetindeki üniversitelerde eğitim almak isteyen öğrencilerin bir çok alanda seçim yapma şansı bulunmaktadır. Eğitim alacağınız Prestijli üniversiteler sayesinde hem kaliteli bir eğitim alma imkanına sahip olacak, hem de üniversitelerin modern bir şekilde kurulmuş tesislerinden, imkanlarından faydalanabileceksiniz. Çek Cumhuriyeti’ndeki popüler bölümlerden bazılarını sizler için derledik;

  • Mimarlık
  • Mühendislik
  • Uluslararası İlişkiler
  • Yönetim
  • Tıp
  • Diş Hekimliği
  • Eczacılık
  • Turizm
  • Ekonomi
  • Eğitim Süresi

Çek Cumhuriyeti’nde lisans eğitimleri 3, yüksek lisans eğitimleri 2 yıl sürmektedir. Bu durum tüm bölümler için söz konusu değildir. Sağlık Bilimleri alanındaki bölümler, her ülkede olduğu gibi Çek Cumhuriyetinde de 5-6 yıl sürmektedir.

ÇEK CUMHURİYETİ ÜNİVERSİTELERİ
Çekya'da Üniversite Eğitimi

Yorum Bırak

Teklif Formu

Icon
Privacy Preferences
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.