WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada.
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Kanada’da Üniversite Eğitimi

Kanada’da Üniversite Eğitimi

Kanada Amerika’nın kuzeyinde yaşam standartlarının kalitesi, doğal güzellikleri ve gelişmiş ekonomisiyle tanınan bir ülkedir. Eğitim sektöründe uluslararası standartlarda eğitim veren yüzlerce üniversitesi ve eğitim maliyetlerinin ekonomik olması nedeniyle, Kanada’da üniversite eğitimi almak öğrenciler tarafından çok tercih edilmektedir ve bu durum Kanada’yı en popüler üniversite eğitim merkezlerinden biri haline getirmiştir.

Kanada’da İngilizce ve Fransızca konuşulmaktadır. Bu iki dillilik Kanada’ya üniversite okumak için gelen öğrencilerin ikinci bir yabancı dili öğrenmelerine ve dil becerilerini geliştirmelerine olanak da tanımaktadır. Dünyanın en yaşanılır ve güvenli bir ülkesi olan Kanada, dünyanın ileri gelen üniversitelerine ev sahipliği yapmaktadır.

Kanada’da eğitim sistemi eyaletten eyalete hatta üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir. Genel olarak lisans bölümleri 4 yıl; sağlık bilimleri, tıp, hukuk ve mühendislik gibi teknik alanlarda eğitim süresi 5 veya 6 yıla kadar uzayabilmektedir.

Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için bu sayfamızda yüzeysel bilgilendirmelerde bulunduk. Kanada’da lisans eğitimi hakkında detaylı bilgilere aşağıda listelenen ilgili üniversiteler sayfasından ulaşabilirsiniz. Bize her konuda danışmak ve bilgi edinmek için iletişim sayfamızda belirtilen iletişim kanallarından irtibata geçerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Eğitim hakkın konuşan adam Kereme Öziş‘in Yurtdışında Eğitim hakkında görüşlerini merak ediyorsanız, youtube kanalımızdaki videolara mutlaka bir göz atın.

Kabul Kriterleri;

  • Yeterli Düzeyde İngilizce Dil Seviyesi ( IELTS / TOEFL )
  • Belirli bir seviyenin üzerinde not ortalaması ( Lise Diploması veya Üniversite Transkripti )
  • Ders dışı aktiviteler ve CV ( Sosyal faaliyetler, Spor faaliyetleri, Gönüllülük hizmetleri ve Öğrencinin katıldığı yarışmalar vb.)

KANADA’DA EĞİTİMİN AVANTAJLARI;

  • Kanada, yüksek kalitede eğitim ve prestijli bir diploma vadeder.
  • Kanada, eğitim ve yaşam standartları açısından dünyanın en ideal ülkelerinden biridir.
  • Kanada’da öğrencilere çalışma izni verilmektedir.
  • Mezuniyet sonrasında göçmenlik ve vatandaşlık imkânı bulunmaktadır.

Kanada’da Lisans Eğitimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kanada’da lisans eğitimi 4 yıl sürmektedir. Bazı bölümlerde süreler uzayabilmektedir.

Kanada’da yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. Bazı bölümlerde süreler uzayabilmektedir.

Kanada’da kolejler (College) devlet bünyesinde olup, mesleki müfredatla eğitim veren yüksek öğrenim kurumlarıdır. Kişiyi akademik yönden ziyade iş dünyasına hazırlayan eğitim programıdır. Kanada’da üniversiteler ise daha çok akademisyen ve bilim insanı yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Kanada’da kolejlerde 2 yıllık ön lisans eğitimleri, 4 yıllık lisans eğitimleri ve 1 yıllık tezsiz yüksek lisans eğitimleri bulunmaktadır. Aynı zamanda Kanada’da bir çok kolej 2 yıllık ön lisans eğitimini tamamlayan öğrencilere bulundukları eyalette bir çok üniversiteye kredi transferi ile lisans tamamlama hakkı vermektedir.

Kanada hükümeti devlet kolejlerinde ve üniversitelerde eğitim alan öğrencilere eğitim süresince yarı zamanlı çalışma izni vermektedir. Sonrasında ise 1 yıllık bir eğitimi tamamlayan öğrencilere eğitim sonrası 1 yıl, minimum 2 yıllık eğitimi tamamlayan öğrencilere ise 3 yıl tam zamanlı yasal çalışma izni verilmektedir. Bu hakka sahip olmak için temel kural devlet koleji ya da üniversite bünyesinde eğitim alınmış olmasıdır.

Yıllık kolej maliyetleri 15.000 CAD ile 19.000 CAD arası değişmektedir.

Yıllık üniversite maliyetleri 20.000 CAD ile 40.000 CAD arası değişmektedir.

Kanada’da üniversitelerde lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin minimum lise not ortalaması 70/100 olması tavsiye edilir. Ancak devlet kolejlerinde eğitim almak isteyen adaylar için bu durum daha esnek olabilmektedir.

Kanada’da yüksek lisans eğitimi için minimum istenen lisans not ortalaması 3.00/4.00 olmalıdır. Ancak devlet kolejlerinde 1 yıllık tezsiz yüksek lisans için bu durum daha esnek olabilmektedir.

Kanada’da lisans ya da yüksek lisans eğitimi için minimum istenen İngilizce seviyesi IELTS 6.00 civarıdır. İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler kolej ve üniversitelerin anlaşmalı olduğu dil okullarına devam ederek dil seviyesine istenen düzeye getirebilmektedir.

Kanada üniversitelerinde burs imkanları oldukça kısıtlıdır. Öğrencinin akademik başarış, sosyal başarısı ve dil seviyesi gibi faktörler burs şansını belirlemektedir. Genelde %100 burs son derece nadir görülmektedir.

Kanada’da aylık yaşam gideri ortalaması şehir şehre değişlik göstermekle birlikte en popüler şehirler olan Vancouver ve Toronto için ortalama 1500 CAD bandındadır. Bu rakama konaklama, şehir içi ulaşım, yeme içme ve sosyal yaşam giderleri dahildir. Elbette bu rakamlar kişiden kişiye maksimum ve minimum düzeyde değişiklik göstermektedir.

KANADA ÜNİVERSİTELERİ
Kanada'da Lisans Eğitim

Yorum Bırak

Teklif Formu

Icon
Privacy Preferences
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.