WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada.
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Macaristan’da Üniversite Eğitimi

MACARİSTAN’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Macaristan günümüzde Türkiye ile tarihi bağları ve siyasi ilişkisi güçlü bir Orta Avrupa ülkesidir. 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olmuş, AB’ye katıldıktan sonra eğitim alanında büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Macaristan üniversiteleri, uluslararası yüksek standartlardaki eğitimi ile Avrupa sıralamasında üst sıralarda yerini almıştır.

10 milyonluk nüfusuyla Macaristan, konumu itibariyle Avrupa’nın tam ortasında yer alıyor. Başkent Budapeşte en popüler turistik merkezlerden biri olmasının yanı sıra önemli üniversitelere de ev sahipliği yapmaktadır. Pec, Szeged ve Debrecen şehirleri de Macaristan’da önemli üniversite ve eğitim şehirleri arasında yer almaktadır.

Macaristan üniversiteleri başta yabancı dil hazırlık olmak üzere lisans ve yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilere benzersiz fırsatlar sunmaktadır. Macaristan, AB standartlarındaki eğitim sistemiyle ön plana çıkar. Ülkedeki üniversitelerde lisans bölümleri 3 veya 4 yıl sürer. Eğitim dili İngilizcedir. Giriş şartları, birçok AB ülkesine nazaran çok daha kolaydır. Üniversitelere giriş sınavsız olmakla birlikte lise mezunu olan her öğrenci bölüm ayırt etmeksizin Macaristan üniversitelerinde daha ekonomik maliyetlerle okuma fırsatı yakalayabilmektedir.

Üniversitelerde işletme, ziraat, muhasebe, pazarlama gibi popüler bölümler ağırlıktadır. Türk öğrenciler, tıp, diş hekimliği ya da eczacılık gibi sağlık alanlarında da eğitim alabilirler.

Kabul Kriterleri;

  • Yeterli Düzeyde İngilizce Dil Seviyesi ( IELTS / TOEFL )
  • Belirli bir seviyenin üzerinde not ortalaması ( Lise Diploması veya Üniversite Transkripti )
  • Ders dışı Aktiviteler ve CV ( Sosyal Faaliyetler, Spor Faaliyetleri, Gönüllülük hizmetleri ve Öğrencinin katıldığı Yarışmalar vb.)

MACARİSTAN’DA EĞİTİMİN AVANTAJLARI;

  • AB standartlarında kaliteli ve köklü eğitim sistemine sahiptir.
  • Eğitim maliyetleri çoğu ülkeye nazaran daha ekonomiktir.
  • Üniversitelere giriş ve kabul şartları kolaydır.
  • Macaristan Üniversiteleri, dünya sıralamasında üst sıralarda yer almaktadır.
  • YÖK tarafından denklik sağlanmaktadır.
  • Eğitim dili İngilizce ve İngilizce hazırlık eğitimi sunulmaktadır.
  • Schengen vizesi ile Avrupa’da serbest dolaşım hakkı sağlanmaktadır.

Macaristan’da Lisans Eğitimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Macaristan’da lisans eğitimi 3 yıl sürmektedir. Bazı bölümlerde 3.5 veya 4 yıl sürebilmektedir.

Macaristan’da Yüksek Lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. Bazı bölümlerde 1.5 yıl sürebilmektedir.

Macaristan’da lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için lise diploma puanlarının 70 ve üzeri olması tavsiye edilmektedir. 70 altında olan kişiler için not ortalamaları başvuru yapacakları bölümlere göre daha esneyebilmektedir. Yüksek Lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin en az 2.50 ve üzeri not ortalaması olması tavsiye edilmektedir.

Macaristan’da üniversite başvuruları lisans eğitimi alacak kişiler için direkt lise diploma ve transkriptleri ile yapılmaktadır. Türkiye’de TYT ve AYT gibi sınavlara girme zorunluluğu yoktur. Yüksek Lisans almak isteyenler içinse lisans diploma ve transkriptleri yeterlidir, ALES sınav zorunluluğu yoktur.

Macaristan’da eğitim almak isteyen öğrencilerin direkt bölüm başvurusu yapabilmeleri için IELTS 6.0 ve üzerinde dil skorunun olması gerekir.

Bazı üniversiteler öğrencilere skype mülakatı imkanı sunmaktadır. Bu tarz okullarda B2 ve üzeri seviyesi olan öğrenciler için başvuru yapabilmekteyiz. Öğrenci mülakatı başarıyla geçerse herhangi bir dil sertifikası sunmadan okuldan kabul alabilmektedir.

İngilizce yeterliliği olmayan öğrenciler için üniversitelerin hazırlık fakültelerine başvurular yapılmaktadır. Öğrenci alacağı dil eğitimi sonrasında yeterli dil seviyesine ulaştığı taktirde üniversitelere bölüm başvurusu yapılabilmektedir.

Avrupa’nın en uygun fiyatlı ülkelerinden birisi Macaristan’dır. Bölümden bölüme değişmekle beraber fiyatlar 4000-8000 Euro arasındadır. Sadece sağlık alanındaki bölümlerde fiyatlar 15.000 USD’den başlamaktadır.

Macaristan’da devlet üniversitesinde okumak isteyen öğrenciler için stipendium hungaricum adında devlet bursu mevcuttur. Bazı özel okullarda burs imkanı olmakla beraber, sundukları burs eğitime başladıktan sonraki sene öğrencinin eğitim başarı notuna göre verilebilmektedir. Burs başvuruları öğrenciler tarafından bireysel olarak yapılmaktadır.

Macaristan’da eğitim alırken öğrenciler üniversite yurtlarında konaklama veya öğrenci evine çıkma seçenekleri vardır. Ayrı bir kurumdan özel yurt odası kiralama seçeneği çok fazla mevcut değildir.

Aylık ortalama yaşam giderleri konaklama için 200 Euro’dan başlamaktadır. Konaklama dışında yiyecek, içecek ve günlük cep harçlığı için aylık 250 Euro yeterli olabilmektedir. Ortalama 450-500 Euro gibi bir rakamla aylık yaşam giderlerinizi karşılayabilirsiniz.

Hazırlık eğitimi alan öğrenciler için yasal çalışma izinleri mevcut değildir. Fakat lisans ya da yüksek lisans düzeyinde eğitim alan öğrencilerin haftalık 20 saat part time olarak yasal çalışma izinleri vardır. Part time çalışan öğrenciler genelde hizmet sektöründe cafe, bar, restoran gibi yerlerde çalışmaktadır.

Macaristan’da eğitim almak isteyen öğrenciler için D tipi ulusal vize alınmaktadır. Öğrenciler bu vize sayesinde eğitim alırken oturum başvurusu yapıp, oturum kartı ile ülkede kalmaktadır.

D tipi vize veya oturum kartı ile kaldığınız süre boyunca elinizde vize veya oturum kartıyla Avrupa birliğine bağlı tüm ülkeleri vizesiz olarak seyahat edebilirsiniz.

MACARİSTAN ÜNİVERSİTELERİ
Macaristan'da Üniversite Eğitimi

Yorum Bırak

Teklif Formu

Icon
Privacy Preferences
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.