WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada.
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Almanya’da Üniversite Eğitimi için Gerekli Şartlar

Lisans Başvuru Koşulları Almanya üniversitelerinde açılan lisans programlarına başvuru yapabilmek için aşağıdaki şartları sağlıyor olmanız gereklidir.
  • Türkiye’de veya KKKTC’de4 yıllık örgün öğrenim veren bir liseden mezun olunmalıdır.
  • Anadolu Liseleri, Fen Liseleri, Temel Liseler bu kapsamda kabul görmektedir.
  • Lise not ortalaması sözel ve eşit ağırlık bölümleri için 70, sayısal (mühendislik) bölümleri için 75 ve üzeri olmalı (Bu bir tavsiye niteliğindedir. Daha düşük bir ortalama ile kabul almak da mümkün olabilmektedir)
  • YKS sınavını kazanmalı ve AYT ( Alan Yeterlilik Testi) puanı ile Almanya’da başvuru yapmak istediğiniz bölüme ya da o bölüme alan olarak yakın 4 yıllık örgün öğretim (açık öğretim bu alanda kabul görmez) bir lisans bölümüne yerleşmelisiniz. Devlet üniversitesi ya da özel üniversiteye yerleşmenizin bir farkı yoktur.
  • Mesleki eğitim veren liselerden mezun olmuş öğrenciler Almanya’da bir üniversiteye doğrudan lisans öğrenimi başvurusu yapamazlar. Ön lisans seviyesinde bir bölümü (2 yıllık, örgün eğitim) bitirdikleri taktirde Türkiye’de ‘’Dikey Geçiş Sınavı’’ sonucunda yerleşebilecekleri bölümlere başvuruları yapılabilir. DGS’ye girip kazanma şartı aranmaz. Ön lisans mezuniyeti yeterlidir.
  • Üniversitelerin spesifik diğer koşullarını karşılamak.
Özetle 4 yıllık öğretim süresi olan ve örgün öğretim veren bir Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Temel Lise gibi bir liseden mezun olduktan sonra AYT sınavında başarılı olan ve Almanya’da öğrenim görmek istediği en az 4 yıllık lisans bölümüne ya da o bölüme alansal olarak çok yakın bir bölüme yerleşen öğrenciler Almanya’da üniversite başvurusu yapmaya hak kazanırlar. Mesleki eğitim veren bir liseden mezun olmuş öğrenciler ise ön lisans öğrenimlerini tamamladıktan sonra Türkiye’de dikey geçiş ile yerleşebilecekleri bölümlere başvuru yapabilirler. DGS’ye girmeleri şartı aranmaz. Yüksek Lisans Başvuru Koşulları Almanya üniversitelerinde açılan yüksek lisans programlarına başvuru yapabilmek için aşağıdaki şartları sağlıyor olmanız gereklidir.
  • Türkiye’de ya da Kıbrıs’ta örgün eğitim veren( açık öğretim bu anlamda kabul görmez ) bir üniversitenin en az dört yıllık bir lisans bölümünden mezun olunmalıdır.
  • Mezuniyet ortalaması sözel ve eşit ağırlık alanları için 2,70 ve üzeri, sayısal (mühendislik) alanındaki bölümler için 2,75 ve üzeri olmalıdır.(Bu bir tavsiye niteliğindedir.)
  • Üniversitelerin spesifik diğer koşullarını karşılamak.

Teklif Formu

Icon
Privacy Preferences
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.