WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada.
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Çekya’da Yüksek Lisans Eğitimi

Geçmiş yıllardan günümüze kadar gelen köklü eğitim kurumlarına sahip Çek Cuhmuriyetinde, hem kalite bakımından üst düzey üniversiteler de hem de uygun fiyatlı eğitim ücretleri ile yüksek lisans eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Çekya’nın prestijli devlet üniversitelerinde alacağınız yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. 2 yıl sonunda başarıyla eğitimini tamamlayıp diplomasını almaya hak kazanan öğrenciler mavi diplomaya sahip olup, alacakları diploma avrupa’nın her ülkesinde geçerli olacaktır.

Çekya’da ingilizce yüksek lisans eğitimi alacağınız oldukça prestijli üniversiteler vardır. Bunlardan bazıları; Çek Teknik Üniversitesi, Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi, Prag Ekonomi Üniversitesi, Charles Üniversitesi ve Masaryk Üniversitesidir. Her bir üniversite kendi alanında verdikleri eğitimlerle oldukça başarılı bir uzman kadroya sahiptir. Bu üniversiteler, YÖK’ünde kabul ettiği dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasında  ranking sahibi üniversitelerdir. Alacağınız eğitim sonrasında Türkiye’ye döndüğünüz zaman rahatlıkla denklik için başvuru yapabilme imkanına sahip olacaksınız.

Bu üniversiteler, dünyanın dört bir yanından gelen uluslar arası öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebeple eğitiminizi alırken aynı zamanda farklı ülkelerden arkadaşlıklar edinerek uluslar arası network bağlantılarını genişletme imkanınıza sahip olabiliceksiniz.

Ekonomik ve Ücretsiz Eğitim

Çekya’da yüksek lisans eğitimini İngilizce olarak almak isteyen öğrenciler eğitim ücretine tabi tutulmaktadır. Yıllık eğitim ücretleri ortalama 3000-6000 Euro arasındadır. Bunun yanı sıra eğitim dilini Çekçe olarak okumak isteyen öğrenciler olursa ücretsiz eğitim fırsatından yararlanmaya hak kazanmaktadırlar.

Eğitim ücretinin yanı sıra Çekya’da yaşam da uygun olduğu için eğitiminiz esnasında bütçenizi kolaylıkla ayarlayabilir ve düşük bütçelerle yaşamınızı geçirebilirsiniz.

Yasal Çalışma İmkanı!

Çekya’da yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin haftada 20 saat olacak şekilde yasal olarak part-time çalışma imkanı mevcuttur. Bu şekilde çalışarak günlük harcayacağınız yaşam masrafınızı da çalışarak kazanıp maliyetlerinizi daha da aşağı çekebilirsiniz. Part time çalışmak isteyen öğrenciler genellikle hizmet sektöründe iş bularak çalışmaktadırlar.

İngilizce Yeterliliği

Çekya’da yüksek lisans yapmak isteyen adaylardan IELTS 6,6.5 düzeyinde İngilizce yeterliliği aranmaktadır. Bu belge olmadan okullara direkt olarak bölüm başvurusu yapılma imkanı yoktur. Bu noktada İngilizce yeterliliği olmayan adaylar öncesinde 1 yıllık İngilizce hazırlık programlarına katılara dil seviyelerini yükselterek akademik eğitim alacak seviyeye çıkartabilirler. Bu noktada First Edumate olarak sizlere İngilizce hazırlık programları hakkında da yol haritası belirleyerek yerleştirmelerinizi yapabiliriz.

çekya ÜNİVERSİTELER

Bilgi İstek Formu

Privacy Preferences
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.