WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada.
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi

TEKLİF ALIN

  Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi

  İngilizce ismiyle Czech University of Life Sciences Prague kısatılmasıyla CULS, Çekya’nın en eski devlet üniversitelerinden bir tanesidir. 1906 yılında kurulan bu üniversite, 2016 yılında 110. yıl dönümünü kutlamıştır. Üniversite de farklı alanlarda eğitim verilen fakülteler bulunup lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitimler verilmektedir.

  Dünya Sıralaması

  Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi, dünya sıralamasında en iyi üniversiteler listesinde ilk 1000’deki üniversiteler arasında yer almaktadır. Bu sayede burada eğitim alan ve diplomaya sahip olan öğrenciler Türkiye’de denklik başvurusu yapma imkanına sahip olmaktadırlar.

  Eğitim Dili Hakkında

  Çekya’da üniversite almak için Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi’ne başvuru yapıp eğitim almak isteyen öğrenciler için iki farklı dil seçeneği mevcuttur. Hem ana dili olan Çekçe hem de İngilizce eğitimler Lisans ve Yüksek Lisans alanlarında verilmektedir. Dil yeterliliği olmayan adaylar, öncesinde üniversitenin hazırlık fakültesinde Çekçe veya İngilizce hazırlık eğitimi alarak dil seviyelerini akademik düzeye yükseltebilirler.

  Çek Yaşam Bilimlerinde Hazırlık

  Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesinde hem İngilizce hem de Çekçe hazırlık eğitimi verilmektedir. Hazırlık eğitimleri üniversiteye ait hazırlık fakültesinde sunulmaktadır.  1 yıl boyunca verilen eğitim sonucunda öğrenciler sıfır ingilizce ile dahi eğitime başlasalar da ingilizce seviyelerini B2 düzeyine yani akademik eğitim alıcak seviyeye çıkartmaktadırlar.

  Hazırlık eğitimleri Eylül ayında başlar, gelecek yıl haziran ayında sonlanır.

  Ücretsiz Eğitim

  Çekya’da Eğitim almak isteyen adaylar, eğitim dillerini Çekçe olarak almak istedikleri taktirde Lisans veya yüksek lisans eğitimi fark etmeksizin ücretsiz eğitim fırsatlarından yararlanmaktadırlar. Bu noktada öğrencinin ilk olarak 1 yıl Çekçe hazırlık eğitimi alması gerekmektedir. Çekçe hazırlık eğitimi ücretlidir.

  Prag Hakkında

  Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi, Çekya’nın başkenti olan Prag şehrinde yer almaktadır. Şehir ortalama 1.3 Milyonluk nüfusa sahiptir. Prag şehri gerek mimari yapısı ve tarih kokan yapılarıyla turistlerin ilgi odağı, gerekse hem üniversite hem de erasmus programlarına katılarak ülkeye gelen öğrenciler sayesinde uluslararası öğrenciler ile doldudur. Şehir, Vltava Nehri üzerine kurulmuştur ve nehrin üzerinde bulunan köprüler şehre dokunan en ilgi çekici mimari dokunuşlar olmuştur.

  Prag, ulaşım konusunda da oldukça gelişmiştir. Metro, tramvay, Otobüs gibi toplu taşıma araçları vasıtasıyla bir yerden başka bir yere gitmek oldukça kolaydır. Ayrıca, diğer avrupa ülkelerinde Euro kullanıldığı, Çekya’da Çek Korunası kullanıldığı için bu sayede Prag şehri de başkent olmasına rağmen diğer ülkelerin başkentlerine oranla daha uygundur.

  Konaklama Olanakları

  Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi, kendi bünyesinde bulunan devlet yurtlarını öğrencilerine sunmaktadır. Öğrenciler okul başvuruları esnasında yurt başvurularını da yaparak aylık ortalama 280-300 Euro gibi bir miktara konaklamalarını sağlayabilirler. Bunun dışında dileyen öğrenciler özel yurtları veya ev kiralama yöntemini de tercih edebilmektedir.

  Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi Programları ve Fiyatları

  ProgramlarSömestrYıllık Eğitim Ücreti
  Hazırlık Programı
  İngilizce Hazırlık Programı2€ 4.490
  İngilizce Hazırlık Programı1€ 3.390
  Çekçe Hazırlık Programı2€ 4.490
  Çekçe Hazırlık Programı1€ 3.390
  İngilizce Lisans Programları
  Sustainable Use of Natural Resources (Doğal Kaynakların Sürdürülebilir Kullanımı)6€ 3.150
  Agriculture and Food (Gıda ve Tarım)6€ 3.150
  Agricultural Engineering (Tarım Mühendisliği)6€ 3.150
  Economics and Management (Ekonomi ve Yönetim)6€ 580
  Business Administration (İşletme Yönetimi)6€ 1.250
  Informatics (Bilişim)6€ 580
  Forestry (Ormancılık)6€ 580
  International cooperation in Agriculture and Rural Development (Tarım ve Kırsal Kalkınmada Uluslararası İşbirliği)6€ 280
  GIS and Remote Sensing in Environmental Sciences (Çevre Bilimlerinde Coğrafi Bilgi Sistemi ve Uzaktan Alglama)6€ 200
  Environmental Engineering (Çevre Mühendisliği)6€ 200
  İngilizce Yüksek Lisans Programları
  Economics and Management4€ 1.250
  Business Administration4€ 4.250
  Informatics4€ 800
  European Agrarian Diplomacy4€ 800
  Natural Resources and Environment4€ 3.180
  Natural Resources Management and Ecological Engineering4€ 3.180
  Sustainable Agriculture and Food Security4€ 3.180
  Foresty, Water and Landscape Management4€ 600
  Forest Engineering4€ 600
  Environmental Modelling4€ 200
  Nature Conservation4€ 200
  Landscape Planning4€ 200
  Environmental Geoscience4€ 200
  Sustainable Rural Development in Tropics and Subtropics4 € 200
  Tropical Forestry and Agroforesty4€ 200
  Animal and Food Science in Tropics and Subtropics4€ 200
  Wildlife Management in Tropics and Subtropics4€ 200
  Tropical Crop Management and Ecology4€ 200
  International Development and Agricultural Economics4€ 200
  Technology and Environmental Engineering4€ 3.180

  BAŞVURU TARİHLERİ

  Çekya üniversitelerinde eğitim genellikle Eylül ayı gibi başlamaktadır. Resmi başvurular ise ilgili üniversitenin kayıt kabul dönemini açmasıyla başlar. Çekya’daki üniversitelerin genel olarak son başvuru tarihi 15 Marttır. Kayıtların kapanması bölümlere ayrılmış olan kontenjanların dolmasıyla sona erer.

  Geç kayıt olacak öğrenciler ise Ocak – Şubat ayı başlangıçlı programlar için başvurularını Ekim ayı sonuna kadar yapabilmektedir. Resmi başvurularda aranacak nitelik eğitim alacağınız dildeki yeterliğinizdir. Başvuru süreci ile ilgili danışmanlarımızdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.


  TANITIM VİDEOSU

  KONUM

  detaylı bilgi için

  Teklif Formu

  Icon
  Privacy Preferences
  Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.