WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri destek ekibimiz sorularınızı yanıtlamak için burada.
Merhaba, Nasıl Yardımcı Olabilirim?

DSH Sınavı

DSH Sınavı DSH sınavı, Almanya’da bir üniversiteye başvuru yapmak isteyen öğrencilerin üniversitede okumak için gerekli Almanca bilgisine (C1 seviyesi) sahip olup olmadığını ölçen bir dil sınavıdır.DSH sınavları üniversitelerin ve üniversitelere bağlı Almanca hazırlık okullarının sorumluluğunda hazırlanır. Yani DSH sınavları Alman üniversiteleri tarafından hazırlanır, uygulanır ve değerlendirilir.  Ancak tüm üniversiteler DSH sınavı sunmamaktadır.DSH sınavı bazı üniversitelerde yılda iki kez yapılırken, bazı üniversitelerde dört kez yapılmaktadır. Bununla birlikteDSH sınavları genellikle dönem başlamadan önce yapılır. Üniversitelerin sınava dışarıdan aldığı katılımcı sayısı sınırlıdır ve sınava katılmak için genellikle bir başvuru yapmanız gereklidir. DSH Sınavı yalnızca belirli seviyede Almanca bilen kişiler için yapılan bir sınavdır. Sınav başvurusu esnasında üniversiteler tarafından kabul gören bir C1 sertifikasına ihtiyaç duyarsınız. Sınavda başarısız olursanız, sınavı istediğiniz sıklıkta tekrarlayabilirsiniz. DSH Sınavının Yapısı ve Değerlendirilmesi DSH sınavı, okuma (akademik dil yapıları dahil), dinleme, yazma ve konuşma becerilerini inceler.DSH temel olarak iki ana bölümden oluşur:
  1. Yazılı sınav
  2. Sözlü sınav
İki sınav aynı gün yapılmaz. Önce yazılı sınav yapılır ve yazılı bölümün sınav sonuçları açıklanır. Yazılı bölümün sonuçları açıklandıktan sonra yazılı bölümü geçen adaylar sözlü sınava davet edilecektir. Sınavdan başarılı sayılmanız için iki bölümden de başarılı olmanız gerekmektedir. DSH sınavının DSH-1, DSH-2 ve DSH-3 olmak üzere 3 farklı seviyesi mevcuttur: DSH-1% 57-67 arasında bir notakarşılık gelir. DSH-2% 67-81arasında bir notakarşılık gelir. DSH-3% 82 ve üzerinde bir notakarşılık gelir. DSH-2 skoruna ulaşırsanız Alman üniversitelerinin hemen hemen tüm alan ve branşlarına başvuru yapabilirsiniz. Bazı üniversitelere ve bölümlere başvuru yapabilmek için ise daha düşük bir sonuç yeterli gelmektedir. Örneğin DSH-1 skoruna ulaşarak da doğrudan bölüm başvurusu yapabileceğiniz üniversiteler mevcuttur.  Alman Dili ve Edebiyatı, tıp ve hukuk gibi alanlarda ise bazı üniversiteler DSH-3 skoru talep edilebilmektedir. DSH Sınavı’na A1 Almanca bilgisiyle hazırlanmaya başlarsanız, sınavda başarılı olabilmeniz için genellikle bir yıla ihtiyacınız olacaktır.Bu süresizin kişisel performansınıza ve kursa devam ettiğinizkurumun programına bağlı olarak uzayabilir ya da kısalabilir. Sıfır Almanca seviyesi ile başvuru yaparak kabul alabileceğiniz size sunduğumuz üniversitelerden birisinin kursuna devam ederek bu sınavda başarılı olabilecek seviyeye gelebilirsiniz. Bize ulaşarak hemen başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz!  

Teklif Formu

Icon
Privacy Preferences
Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayarız.